BÖLÜM 1

* Dunya ' da Bilgisayar Kullanımının Artması , Elektronik Ticaretin Yaygınlasması ve Web Site aracılıgı ile Alısverilerin Çogalması gibi gelismeler İnsanların işlerini kolaylastırmakla beraber , zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır.

* Bilgisayar Teknolojisinin Gelismesi ile Her Şirket ve kurum bu sektorden pay almaya çalısmakta ve insanlara uzman oldukları konularda hizmet vermeye çalısmaktadırlar.

* İnternet Uzerinden verdikleri hizmetleri geregi gibi korumayanlar ve onemi vermeyenler Bazı insanlar tarafından ikaz edilmekte ve İşlerini Daha iyi yapması için uyarılmaktadır. Peki Kim Bu insanlar . Neden uyarma geregi duyuyorlar ve neden yapıyorlar ...

* Bu insanlar Daha ufak yaslarda bilgisayar ile tanısmıs , bilgisayarın gelecekteki onemi kavrayan iyi niyetli ve konularında uzmanlasmıs kişilerdir.

* İnternet uzerinden hizmet veren Şirket , kurum vb kurulusları uyarmayı kendine vazife edinmis kişilere gunumuzde HACKER denilmektedir.

* HACKER ler Devamlı arastırır ve guvenlik açığı buldukları sistemlere girerek Sistem sahiplerinin Sistemlerini daha guvenli hale getirmeleri için anlayabilcekleri bir şekilde ufak notlar bırakırlar.

* HACKER ler olmasaydı , Uretilen Sistemler kendilerini daha iyi bir şekilde yenileme ihtiyacı duymaz ve Simdiye kadar yazılan guvenlik programlarının hiç biri olmazdı. Ayrıca guvenlik programı yazan kurum ve kuruluslarda kesınlıkle para kazanamazdı.

* Hackerler Gizemli ve konularında uzman olup , guclu kisiler olarak bilindikleri için Her Bilgisayar kullanıcısının ruyalarını suslemekte ve Her Kullanıcının hayalınde unlu bir Hacker olmak yatmaktadır.

BÖLÜM 2

* Hacker olmak sanıldıgı gibi guzel bir şey değil tersine Hackerlik sevdasına kapılan kişinin kisisel hurriyetine kadar zarar veren bir hevestir.

* Gunumuzde Teknolojinin Gelismesi ile beraber ABD de FBI , CIA vb bir çok guvenlik gucleri bilgisayar uzerinden yapılan sucları takip etmekte ve Bu Takip Eden kisilerin Basında ise Eski Hackerler Bulunmaktadır. Artık Bir Çok Eski Hacker Buyuk Bilgisayar Firmalarının Guvenlik Departmanlarında Sef lik yapmaktadır. Bir Çogu ise Kendi Şirketlerini kurup Guvenlik Programı Yazmakta ve Programlarını Pazarlayıp Satmakta ve para kazanmaya çalısmaktadırlar.

* Peki Hala Sistemlere - Bilgisayarlara - Web Sitelerine Saldıran Kisiler Kimlerdir ? Bu Kişiler Gunumuz Yeni Nesil Genc Kusak insanları olup Eski Hackerlerin Yapamadıklarını Yapmaya çalısan ,Web te veya İnternet Relay Chat serverlerinde kendilerine gruplar kuran , Karsı Pc lere Girip Bilgi almaya Çalısan Kişilerdir.

* Bu Tur Kisiler Hiç Bir Zaman Hacker unvanını alamayıcak olup Hep Lamer adı verilen Elinde 2 - 3 programla saga sola bulasan Hatta kendisine soruldugunda Ben HacKer ' im Diyecek kadar dusuk seviyede insanlar olarak kalacaklardır.

* Gercek Hacker Hiç Bir Zaman Kurum , kurulus ve sahıslara zarar vermez.

* Bizim Korunmaya Çalıstıgımız kisiler Lamer Adı Verilen , Hacker olmak isteyen zavallı insanlardır.

* Peki Bu tur Kendini Bilmez , Haddinin Sınırlarını asmıs , Bilgisayar basında ki acemilere , ,web sitelerine , Kisisel Bilgisayarlara Saldıran Lamerlerden nasıl korunabiliriz ve Nasıl onlem alabiliriz ?

BÖLÜM 3

* Kendini Hacker Zanneden Lamer Zerzavatından Bilgisayarınızı , Web Sitenizi , İrc deki nickinizi , kanalınızı vb degerli bilgilerinizi Korumanın En İyi Yolu İnternete Bağlanmayıp , Bilgisayarın Fisini Çekmektir.

* Bu tabiki işin sakası. İnternettede Bizde Varız veya bende varım diyorsanız İlk once Bilgisayarınızı dıs saldıralara karsı korumasını oğrenmeniz gerekir.

* İrc Serverlerde Saldırı Genellikle Nuke Atanlardan , Size Dosya yollamaya çalısan kişilerden Gelir. İnternet Relay Chat Ortamlarında Tanımadıgınız Hiç Bir Sahıstan Dcc yolu ile Dosya almayınız. Size "-Baksana su komutu yazarmısın diyenlerin dediklerini yapmayınız. Ornek Son gunlerde moda olan /concon Bilgisayarınızda mavi ekran çıkmasına ve bilgisayarınızı mecburen resetlemenize sebeb verir. Bir baska ornek ise //say $ip Sizin o anki iss ip numaranızı karsı tarafa gosterir. Bunlar gibi ornekler çoktur. Kesınlıkle bilmediğiniz komutları scriptinizde uygulamayın.

* Web Sitelerine Saldırı ise Genellikle Crackleme Yontemi ile Yapılır. Artık Son zamanlarda herkesin elinde Bir World List yapıcı + Web Cracker Bulunuyor ve Baslıyorlar Web sitesinin username ile şifresini kırmak içn gunlerce denemeye Çogunlukla basarısız olsalar bile bazı zamanlar acemi web tasarımcıların yazdıkları basit username ve şifrelerini kırabiliyorlar. Daha Baska Bir çok yontem olup Burada açıklarsam Bir çok lamerin olusmasına katkı edeceğimden korktugum için açıklamıyorum. Bu Yuzden Web Siteniz varsa ilk yapmanız gereken Username ve şifrelerinizi Genellikle karısık harf ve rakam kombinasyonlarından olusturun. Ornek : donbanasevgilim sifresi 4 gunluk bir ugras sonucu kıralabilecek bir şifre iken 7qef875j1wxqt sifresi en az 50 gun ugrasılması ve 10 jb lık bir world list gerektiren br şifre oldugundan kırılması çok guctur. Şifrelerinizi secerken bu hususlara dikkat etmeniz Web sitenizin guvenliğini bir derece artıracaktır.

BÖLÜM 4

* Mail Adreslerine Saldırılar ise Genellikle Crackleme ve Sizin mail adresinize attıkları bir dosyayı açmanız sonucu size hata mesajı verip yeniden logın olmanızı isteyen türlerdendir. Mail adresinize Eklentisi olan Mesajlar gelir ve eklentiyi açıp Size Hata mesajı verip , yeniden logın olmanız isterse hemen exploreri kapatın ve Yeni Bir explorer açıp Logın olunuz. Mail Hacklamanın Diğer yontemlerinden biri ise ozellikle yahoo ve hotmail için yapılmıs ozel mail crack programları vardır. Usernamenizi girerek worldlistin yeri belirtilir ve mailiniz kırılmaya çalısınılır. Ozellıkle şifre secerken ornek mail adresiniz palyaco@alaakasiz.com/gsm olsun şifrenizide palyaco veya palyaco 1 palyaco 2 vb gibi username ile benzerlik kuran hatırlatıcı şifreler secmeyiniz. Web sitesinde anlattıgımız gibi 7q58axwf9 turu harf ve rakam karısık kombinazasyonlu şifreler seciniz. Birde Mail alırken Size ilerde şifrenizi unutursanız hatırlamanız için Soru ve cevap bolumlerine Bir çok acemi internetcilerin yaptıgı gibi Usernamenizi yazmayınız. Karısık harfler yazınız. Şifrenizi ise bir kağıda mutlaka not alınız.

* İcq dan yapılan saldırıların bir çok yontemi bulunmaktadır. Dunyada en fazla kullanılan İcq nun yapımcılarının bilgisayar guvenlik bilgisi yonunden çok zayıf olduklarının farkına vardık. İcq dan gelebilecek saldırılara karsı ilk once makınanıza icq kurarken kayıt işlemleri esnasında gerçek email adresinizi yazın. mirabilis.com dan yapılacak bir işlem ile yanlıs yazdıgınız mail adresini alabilcek bir kişi icq şifrenizi öğrebilir. İcq da sizin isteginiz dısında kendiliğinden contack liste eklenmıs kişileri farkettiğiniz gibi silin. Size dosya yollamak isteyenlerin dosya alımlarını kesınlıkle kım olursa olsun kabul etmeyın. Sizin arkadasınızın icq su ele gecirilmis ve sıra onun dostlarına yani size gelmıs olabileceğini , dostunuz sandıgınız kişinin aslında onun icq numarasını ele gecirmiş kendini onun gibi gosteren bir lamerin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bana kalırsa hiç icq kullanmayın. Ne kadar guvenli olduklarını iddia etseler bile anti icq yazılımları pıtırak gibi çoğalmakta ve etrafımızı bunları kullanan lamerler sarmaktadır.

BÖLÜM 5

* Kullandıgınız Bilgisayara Yapılan Saldırılar ise Genenlikle Trojanlar ile olur. Guvenmediğiniz Web Sitelerinden Program Download etmeyiniz. Hatta guvendiğiniz web sitesinin Downloadları barındırdıgı web sitesi kırılmıs ve programlar tek tek trojanlanıp Yeniden upload edilmiş olabileceğinide aklınızdan çıkarmayın. Çektiğiniz Her programı The Cleaner Trojan Tarama Programı ve anti virüs yazılımları ile mutlaka taratın. Size Bir programın trojan oldugunu kısaca soyle açıklayabilirim. Diyelimki Bir Siteden program çektiniz. Download işlemi bittikten sonra programı açmak istiyorsunuz ama hata mesajı veriyor ve açılmıyor ise Kesinlikle bu durumda trojanın kullandıgı bir portunuz mutlaka açıldı. Hemen makınayı kapatın ve yeniden açıp internete bağlanmadan o programı silin ve makınanızı trojan tarama ve antivirüs yazılımı ile taratın.
Makınanıza mutlaka Conseal Pc Firewall kurun. Conseal Pc Firewall makınanıza dısardan girmek isteyenleri ve nuke atmak isteyenleri engeller size ip numarasını gosterir.

Sonuc olarak Bilgisayarınızda Mutlaka Bir tane Antivirüs Yazılımı [ Avp , Norton , F-Prot vb ] Bir tane Trojan Tarama Programı [ The Cleaner ] - Bir tane Dıs saldırıları engelleyen program [ Conseal Pc Firewall , LockDown , Zone Alarm Vb ] Bulundurun.

Bu Programları İnternet Dergilerinin Tools Bolumlerinden Temin Edebilirsiniz.

alaakasiz.com/gsm