LEYLAK ÇİÇEĞİ

Leylak Çiçeği :Leylak Dünya’nın birçok yerinde yetişen bir süs bitkisidir. Zeytingiller familyasındandır. Çiçekleri salkım biçimdedir. Bu güzel kokulu çiçekler mor beyaz maviye çalan pembe renklerde olur. Ağacın boyu 6 m bulabilir. Leylak az bir bakımla hemen her yerde yetişebilir. Ana yurdu Doğu Avrupa ve Asya’dır. Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya geçmiştir. Leylak ağacı tohumdan yetiştirildiği gibi daldırma ile de yetiştirilebilir. Leylak ilk baharda çiçek açar. Serada yetiştirilirse kışında çiçek alınabilir. Bazı çeşitlerinin çiçekleri katmerlidir. “Âdi leylak ağacı” ve “Doğu leylak ağacı” olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır.

Çiçekleri Hakkında: Mayıs ayında açmaya başlar. Leylak renkli ve hoş kokulu çiçekleri, sürgünlerin uçlarında yer alır. Yalınkat ya da katmerli, mor, beyaz, pembe, alacalı ve krem renklerinde olabilir. Parklarda bolca kullanılır.

Üretimi Hakkında: Leylak tohumundan yetiştirilebilir ama bu üretim çok zaman alır ve uzun süreli bir yöntemdir. Bitkiyi kökten ayırarak ya da çeliklemeye de yetiştirilebilirsiniz. Bu işlemi bahar geldiğinde rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, hazır yetişmiş fideler satın alıp, bahçenize dikebilirsiniz.

leylak çiçeği